![]() |
![]() |
|
|
|
![]() |
Uchwała nr XXII/196/04
Rady Miejskiej w Więcborku
z dnia 30 sierpnia 2004
w sprawie procedury uchwalania budżetu Gminy Więcbork oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu
Na podstawie art. 53 ust. l ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, póz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, póz. 1806, z 2003r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203)
Rada Miejska
uchwala co następuje:
§ l
1. Burmistrz Więcborka, przystępując do opracowania projektu budżetu wydaje w terminie do dnia 10 października roku poprzedzającego rok budżetowy, zarządzenie w sprawie założeń do projektu budżetu.
2. Do dnia 10 października roku poprzedzającego rok budżetowy Burmistrz Więcborka informuje o przystąpieniu do prac nad projektem budżetu:
a) Przewodniczącego Rady Miejskiej,
b) sołtysów i samorządy mieszkańców,
c) stowarzyszenia, organizacje i inne podmioty (jednostki organizacyjne), które korzystały z dofinansowania przez gminę lub zgłosiły Burmistrzowi Więcborka chęć skorzystania z dofinansowania w następnym roku budżetowym.
3. Wnioski budżetowe składane przez podmioty wymienione w ust. 2 pkt c powinny określać rodzaj przedsięwzięcia, uzasadnienie jego celowości, koszt, źródła finansowania, w tym ewentualną wysokość udziału środków własnych wnioskodawcy.
4. Termin składania wniosków, o których mowa w ust. 3, upływa z dniem 30 października roku poprzedzającego rok budżetowy.
5. Wnioski złożone po terminie, o którym mowa w ust. 4, nie będą rozpatrywane.
§ 2
1. Przy sporządzaniu projektu budżetu biorą udział:
a) Burmistrz Więcborka,
b) Skarbnik Gminy,
c) Sekretarz Gminy,
d) kierownicy referatów Urzędu Miejskiego,
e) pracownicy samodzielnych stanowisk w Urzędzie Miejskim,
f) kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych,
2. Kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, kierownicy referatów Urzędu Miejskiego
oraz pracownicy samodzielnych stanowisk w Urzędzie Miejskim, mają obowiązek:
a) przygotowania materiałów planistycznych w zakresie wydatków bieżących,
b) przygotowania materiałów planistycznych w zakresie wydatków inwestycyjnych zgodnie z wieloletnim planem inwestycyjnym,
c) uczestnictwa w pracach nad przygotowaniem projektu budżetu,
d) aktualizacji materiałów planistycznych w zakresie odpowiadającym wprowadzonym zmianom.
3. Termin przygotowania materiałów planistycznych, o których mowa w ust. 2 pkt a i b, upływa z dniem 30 października roku poprzedzającego rok budżetowy.
§ 3
Po zebraniu materiałów, o których mowa w § l ust. 3 oraz § 2 ust. 2 pkt a i b. Burmistrz Więcborka w terminie do 5 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy ustala wykaz przedsięwzięć, które będą finansowane z budżetu gminy w roku budżetowym i przekaże zebrane materiały Skarbnikowi Gminy.
§ 4
1. Na podstawie otrzymanych materiałów Skarbnik Gminy w terminie do l 0 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy opracowuje projekt budżetu gminy.
2. Projekt budżetu powinien zawierać, w szczególności:
a) zestawienie tabelaryczne prognozowanych dochodów według działów, rozdziałów i paragrafów klasyfikacji budżetowej dotyczące roku planowanego i roku poprzedniego,
b) zestawienie tabelaryczne prognozowanych wydatków według działów, rozdziałów i paragrafów klasyfikacji budżetowej dotyczące roku planowanego i roku poprzedniego, z wyodrębnieniem:
- wydatków bieżących, w tym w szczególności:
- wynagrodzeń i pochodnych od wynagrodzeń,
- dotacji,
- wydatków na obsługę długu,
- wydatków z tytułu poręczeń i udzielonych gwarancji,
- wydatków majątkowych.
c) źródła pokrycia planowanego deficytu budżetu lub przeznaczenia planowanej nadwyżki budżetowej,
d) wykaz zadań inwestycyjnych,
e) wydatki związane z wieloletnim planem inwestycyjnym,
f) plany przychodów i wydatków:
- zakładów budżetowych,
- środków specjalnych,
- instytucji kultury,
g) plany przychodów i wydatków funduszy celowych,
h) zakres i kwoty dotacji,
i) dochody z tytułu wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i wydatki na realizację zadań określonych w programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych,
j) dochody i wydatki związane z realizacją zadań wspólnych realizowanych w drodze umów lub porozumień miedzy jednostkami samorządu terytorialnego,
k) określenie wysokości rezerwy budżetowej z wyodrębnienia rezerwy ogólnej i rezerw celowych,
l) wysokość subwencji,
m)dochody i wydatki związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami,
n) część opisową
3. Część opisowa projektu budżetu obejmuje:
a) wskazanie źródeł dochodów gminy oraz podstaw prawnych, w oparciu o które ustalono wielkość dochodów,
b) wskazanie dla każdego działu klasyfikacji budżetowej wysokości i źródeł dochodów oraz wysokości poszczególnych wydatków wraz z ich szczegółowym opisem,
c) informacje o stopniu uwzględnienia w projekcie budżetu postulowanych wydatków jednostek i zakładów budżetowych gminy, jednostek organizacyjnych gminy oraz podmiotów wymienionych w § l ust. 2 pkt c.
4. Projekt uchwały budżetowej może również zawierać:
a) upoważnienie dla Burmistrza Więcborka do dokonywania zmian w budżecie,
b) upoważnienie dla Burmistrza Więcborka do zaciągania długu oraz spłat zobowiązań,
c) wielkość środków wydzielonych do dyspozycji sołectw,
d) upoważnienie dla Burmistrza Więcborka do zaciągania kredytów i pożyczek oraz emisji papierów wartościowych na pokrycie występującego w ciągu roku budżetowego deficytu budżetu.
5. Projekt budżetu powinien zawierać informacje o stanie mienia komunalnego na dzień 30 października roku poprzedzającego rok budżetowy oraz prognozy kwot długu publicznego.
§ 5
1. Burmistrz analizuje, koryguje i zatwierdza zarządzeniem opracowany przez Skarbnika Gminy projekt budżetu, a następnie sporządza projekt uchwały budżetowej, który wraz z projektem budżetu, przedkłada w terminie do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy Radzie Miejskiej (na ręce Przewodniczącego) oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Bydgoszczy.
2. Do projektu dołącza się materiały informacyjne wyszczególnione w § 4 ust. 2, 3, 4 i 5.
3. Burmistrz Więcborka podaje do publicznej wiadomości projekt budżetu w trybie przewidzianym dla przepisów gminnych.
4. Przewodniczący Rady Miejskiej prześle niezwłocznie projekt budżetu radnym oraz przekaże projekt budżetu do zaopiniowania poszczególnym komisjom Rady Miejskiej.
5. W terminie 7 dni od dnia przekazania projektu uchwały budżetowej Radzie Miejskiej.
Burmistrz Więcborka przekaże jednostkom organizacyjnym informacje niezbędne do opracowania projektów ich planów finansowych.
6. Jednostki, o których mowa w ust. 5, opracowują projekty planów finansowych w terminie 30 dni od dnia otrzymania danych, o których mowa w ust. 5, nie później niż do dnia 22 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy.
§ 6
1. Komisje analizują projekt budżetu i dokonują jego oceny, każda w zakresie swych zadań i kompetencji.
2. Podstawą obrad komisji obok projektu budżetu są projekty planów finansowych jednostek i zakładów budżetowych gminy sporządzone przez kierowników tych jednostek, a także wnioski podmiotów wymienionych w § l ust. 2 pkt c przekazane komisjom przez Burmistrza Więcborka.
3. Komisja proponująca wprowadzenie nowego wydatku lub zwiększenie wydatku przewidzianego w projekcie zobowiązana jest wskazać źródło jego finansowania.
4. Komisja proponująca zmiany powodujące zmniejszenie dochodów zobowiązana jest wskazać, które wydatki mają ulec zmniejszeniu.
5. Bez zgody Burmistrza Więcborka organ stanowiący nie może wprowadzić w projekcie uchwały budżetowej zmian powodujących zmniejszenie dochodów lub zwiększenie wydatków i jednocześnie zwiększenie deficytu budżetu gminy.
6. W posiedzeniach komisji uczestniczą:
a) Burmistrz Więcborka lub jego zastępca,
b) Skarbnik Gminy.
§ 7
Opinie i wnioski komisji winny być przedłożone na piśmie Przewodniczącemu Rady Miejskiej, co najmniej 25 dni przed wyznaczonym terminem sesji budżetowej. Przewodniczący Rady przedkłada je Burmistrzowi Więcborka, co najmniej 20 dni przed planowanym terminem sesji budżetowej.
§ 8
Burmistrz Więcborka może na podstawie wniosków Komisji Rady dokonać autopoprawki w projekcie uchwały budżetowej.
§ 9
1. Przewodniczący Rady Miejskiej zwołuje sesję budżetową w terminie umożliwiającym uchwalenie budżetu do końca roku poprzedzającego rok budżetowy, nie później jednak niż do dnia 31 marca roku budżetowego.
2. Porządek sesji budżetowej winien zawierać co najmniej następujące punkty:
a) przedstawienie przez Burmistrza Więcborka projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem,
b) przedstawienie opinii i wniosków komisji Rady Miejskiej,
c) przedstawienie stanowiska Burmistrza Więcborka w sprawie opinii i wniosków komisji,
d) przedstawienie Radzie Miejskiej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy dotyczącej projektu uchwały budżetowej,
e) dyskusja,
f) głosowanie nad poprawkami do projektu budżetu,
g) głosowanie nad projektem uchwały budżetowej.
§ 10
Zmiany uchwały budżetowej wprowadzone są w trybie, w jakim podejmowane są uchwały przez Radę Miejską, z zachowaniem zasad legislacyjnych.
§ 11
Terminy wskazane w niniejszej uchwale ulegają jednoczesnemu przesunięciu w przypadku gdy z przyczyn niezależnych od organów gminy niemożliwe jest ustalenie wysokości dochodów gminy.
§ 12
Po przyjęciu przez Radę Miejską uchwały budżetowej Burmistrz Więcborka podaje ją do publicznej wiadomości.
§ 13
1. Burmistrz Więcborka w terminie 21 dni od dnia uchwalenia uchwały budżetowej:
d) opracowuje układ wykonawczy budżetu,
e) przekazuje podległym jednostkom organizacyjnym informacje o ostatecznych kwotach dochodów i wydatków tych jednostek oraz wysokościach dotacji i wpłat do budżetu.
2. Jednostki organizacyjne dostosowują swoje projekty planów finansowych do uchwały
§ 14
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Więcborka oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej.
§15
Traci moc uchwała nr XVI/123/95 Rady Miejskiej w Więcborku z dnia 28 września 1995r. w sprawie procedury uchwalania budżetu Gminy Więcbork oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.
§ 16
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Przewodniczący Rady Miejskiej
/-/ mgr inż. Józef Kujawiak
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (13 września 2004, 13:24:29)
Ostatnia zmiana: Ewa Kiestrzyn (14 września 2004, 09:32:29)
Zmieniono: korekta redakcyjna
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1213